Jäämasinad

Jäämasina ostmine – kõik, mida peaksid teadma.

Jäämasinaid kasutatakse mitmetes erinevates sektorites ja alati on eeldus, et professionaalsed jäämasinad kestavad kaua. Just sel põhjusel on tähtis, et sa oskaksid valida enda ettevõttesse sobiva professionaalse jäämasina. Oleme kirja pannud mõned soovitused kindlustamaks, et sinu investeering uude jäämasinasse tasub end ära.

Jäämasina tüübid ja jää suurus

Jäämasina valikul tuleks lähtuda jää otstarbest. Kas sa laiendada oma sööklat ja soovid pakkuda klientidele lisavõimalust endale ise jääd võtta? Või soovid parema kvaliteediga jääd, et anda lisaväärtust oma kallihinnalistele kokteilidele?

Neli kõige üldlevinumat kaubanduslikku jäätüüpi on kuubik, puru, seest tühi kuubik ja gurmeejää, millel kõigil on omad eelised vastavalt ärivaldkonnale. Kui sinu jää käib põhiliselt jookide sisse, siis pea meeles ühte peamist asja: vaata, et jäämasinast tulevad jääkuubikud mahuksid klaaside sisse ning näeksid seal kenad välja. 

Jääkuubikud – Tavapärane kasutusviis on just jookide sees, sest võrreldes teiste jäätüüpidega sulab selline palju aeglasemalt. Jääkuubikud aitavad joogil püsida jaheda ja värskena. Jääkuubikuid on küll erinevate suurustega, kuid enamik neist  sobib tavaliselt just pubides, baarides ja kiirtoidu restoranides kasutamiseks.

Purujää – Ideaalsed kala ja mereandide väljapanekutele. Mudelid GB ja G tähisega sobivad kala ja mereandide väljapanekute jaoks. Mudelid TB ja TM sobivad hommikusöögi buffee serveerimiseks ning šampanjapudelite jahutamiseks. Mudelid Muster sobivad pikaajalise jahutuse tagamiseks toidutööstustele ja keemiatööstustele. Purujää ennetab toidu (nagu nt kala) temperatuuritõusu.

Asukoht

Jäämasina asukoha valikul tuleb lähtuda erinevatest aspektidest. Jää hakkab kohe pärast masinast välja võtmist oma temperatuuri kaotama ja seetõttu on tähtis ta paigutada ligipääsetavasse kohta. Lisaks on tähtis võtta arvesse kui lähedal on jäämasinale vee- ja elektriühendused.

Osad jäämasinad ei vaja veeühendust ja on seega kergelt ümber paigutatavad, mis on ideaalne mobiilsete toiduasutuste ja -ürituste jaoks (catering, toiduputkad jne).

Millega arvestada jäämasina paigaldamisel?

  • Ruum ja õhuringlus – Tee kindlaks, et sul on piisavalt ruumi masina jaoks. Korralik õhuvool on äärmiselt oluline, et maksimaalselt jääd toota. Seepärast ei ole soovituslik paigutada oma jäämasinat laoruumi või kappi. Jäämasina õige paigaldamine suurendab töö efektiivsust ning tagab seadme korrektse töö.
  • Veevarustus ja -äravool – Enne jäämasina paigaldamist tuleb veenduda, et paigalduskoht võimaldab seadet ühendada vee ja kanalisatsiooniga.
  • Elektrivarustus – Paljud jäämasinad tulevad ilma juhtme ja pistikuta nii, et elektrik peab nad ise juhtmestama. Tee kindlaks, et sa mõistad valitud jäämasina voolunõudeid ja paigalduskoht vastab neile. Elektri- ja kõik muud paigaldusnõuded leiad masinaga kaasa tulevalt infolehelt.

Millise tootlikkusega jäämasinat valida?

Jäämahuti hoiustab sinu jääd kuni sa oled valmis seda kasutama. Valides sobivat mahutit oma jäämasinale, mõtle enne neile aspektidele:

  • Kasti mahutavus – Vali kast, mis mahutab natukene rohkem jääd kui sa tavaliselt  24h jooksul ära kasutaksid. 10-20% puhvrit peaks piisama, et valida piisavalt suur kast.
  • Sinu graafik – Kui sa kasutad nädalavahetuseti väga palju jääd, aga nädala sees üsna vähe, siis planeeri ikkagi tippaja järgi. See võib tähendada suurt jää hoiukasti koos väiksema jäämasinaga. Nii kogud piisavalt jääd nädalavahetusteks, kuid ei pea muretsema jää ületootmise pärast. 
  • Igapäevane nõudlus – Võta kindlasti arvesse jääkogust, mida sinu jäämasin päeva jooksul suudab toota. Pea meeles: sinu jäämasin toodab jääd vahetpidamata, mitte ühe korraga. Tööpäeva jooksul sinu töötajad tõenäoliselt kasutavad jääd samal ajal kui seda juurde toodetakse. Seega, ehk polegi vaja jää hoiukasti, mis on võrdeline sinu jäämasina tootmismahuga. 

Midagi veel?

Lisaks toiduvalmistamisele on profiköögis üks kõige aeganõudvamaid tegevusi koristamine. Tark on võtta enne jäämasina ostu arvesse ka aega, mis selle masina puhastamisele ja hooldusele kulub. Tuletame meelde – jää on toit ja selle eest tuleb hoolitseda samu hügieeni põhitõdesid silmas pidades. Puhtuse ignoreerimine vähendab jää kvaliteeti ja lühendab jäämasina eluiga. 

Kui sa oled otsustanud jäämasina kasuks, mis ühendatakse veevõrguga, siis on väga tähtis panna tähele ka vee kvaliteeti. Näiteks võib minna vaja katlakivi filtrit. 

Elektri- ja veehinnad mängivad toitlustusäris suurt rolli. Efektiivse jäämasina ost tasub end aja jooksul kindlasti ära. Pofessionaalsetel jäämasinatel on täiustatud isolatsioon, nad on programmeeritud tootma jääd ainult vajadusel ja nende jää säilib kauem. 

Osadel juhtudel võib ära tasuda jäämasina juurde ka jääpurustaja ostmine. Enamik jäämasinaid suudavad toota ainult ühte tüüpi jääd, kuid purustaja kasutamisel saad võimaluse pakkuda mitut eri tüüpi jääd (nt kokteilide jaoks).

KKK

Kui palju müra jäämasin teeb?

Iga jäämasina müra sõltub jäämasina suurusest ja võimsusest. Igal juhul tuleks arvestada, et jäämasin mõningast häält siiski teeb.

Kui sul on küsimus mõne mudeli kohta, siis võta meiega ühendust ja meie spetsialistid nõustavad sind rõõmuga. 

Kui tihti ja kuidas jäämasinat õigesti hooldada?

Iga jäämasina ostuga tuleb kaasa ka infoleht, kus on kirjas tootjapoolne soovitus nii puhastamise sageduse kui korra kohta. Üldjuhul soovitatakse jäämasinaid puhastada vähemalt 1-2 korda aastas. Hoolduse sagedus sõltub paigalduskohast ja kasutamise tihedusest ning võib vastavalt sellele varieeruda.

Kui oled soetanud meilt jäämasina ja pole kindel kuidas või kui tihti seda tuleks puhastada, siis saada meile e-mail ja meie spetsialistid võtavad sinuga ühendust. 

Kui kaua võtab jäämasinal jää valmistamine aega?

See on küsimus, mille vastus sõltub täiesti teie väljavalitud jäämasinast. Jää valmistamise kiirus sõltub nii jäämasina võimsusest kui ka toodetava jää tüübist. 

Kui sa pole kindel, millist jäämasinat endale valida, siis võta ühendust ja me anname hea meelega nõu. 

Kas mul on vaja jäämasina juurde ka veefiltrit?

Soovi korral on võimalik jäämasinaga koos kasutada ka veefiltrit. Isegi pehme vee puhul ei saa olla kindel, et vees pole kemikaale ega setet. Viimane mõjutab eelkõige jää maitset, kuid ka tootlikust – pea meeles, jää on toit!